2 grudnia 2024r. uczniowie klasy trzeciej brali udział w Gminnym Turnieju Mikołajkowym „Baw się z nami”. To lubiana i wyczekiwana przez uczniów impreza. Uczniowie brali udział w pięciu różnych konkurencjach. Wykazali się dużą sprawnością fizyczną. Wszyscy bawi się wspaniale. Każdy uczestnik został obdarowany paczką.
Gminny Turniej Mikołajkowy „Baw się z nami”
Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek”LISTOPAD – PRAWDZIWY PRZYJACIEL
- 12
Zadania wykonane w listopadzie:
1. Przepis na Przyjaźń – burza mózgów, działania twórcze.
2. Dekalog Przyjaźni – grupowe opracowanie zasad.
3. „Kto znalazł przyjaciela – znalazł skarb”. Zapoznanie z fragmentami książki o tym, jak mały chłopiec chciał znaleźć przyjaciół. Dążył do tego celu, nie zrażając się tym, że większość napotkanych ludzi nie ma czasu i ochoty na zawieranie z nim znajomości oraz zacieśnianie więzi. Rozmowa na temat przyjaźni, sposobu pozyskiwania przyjaciela i dbania o tę przyjaźń w oparciu przygody Małego Księcia.
4. „Mój przyjaciel i Ja” – układanie, tworzenie własnej baśni o prawdziwym przyjacielu, samodzielne wykonanie ilustracji przez dzieci.
5. „Paw, co ogon miał z przyjaźni” - rozmowa z dziećmi nakierowana za przekaz, że gest przyjacielskiej pomocy nie musi być wielkim gestem. Wystarczy drobna uczynność wobec osoby będącej w potrzebie, a może to w znacznym stopniu zmienić jej świat. Po przeczytaniu książki Pana Poety ozdobiliśmy korpus pawia kolorowymi piórkami.
6. „Swoje prawa mamy i je dobrze znamy!” - Prawa Dziecka w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka i wiersz M. Brykczyńskiego „Prawa Dziecka” - zajęcia warsztatowe dla dzieci, tworzenie kart ilustrującymi podstawowe prawa dziecka.
7. „Oni zawsze wyciągną do ciebie pomocną dłoń!”. Przypomnienie dzieciom, że w sytuacji zagrożenia nie są sami. Uzmysłowienie im, kto może im pomóc, gdy ktoś nie przestrzega ich praw.
8. „ Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwszy” – „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”(21 listopada) – wykonanie drzewka życzliwości, rozmowa na temat sposobów dzielenia się radością i życzliwością. 9. „Dzień Postaci z Bajek” – zorganizowanie balu oraz czytanie wybranych przez dzieci bajek.
10. „Dobranocki z dawnych lat – Miś Uszatek” – zawody sportowe w parach przyjaciół.
BohaterON w naszej szkole
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny na lekcjach historii uczestniczyli w projekcie Ogólnopolskiej Kampanii BohaterON – włącz historię! Na początku wyjaśnili sobie, co jest celem projektu BohaterON. Następnie w oparciu o materiały projektowe przesłane przez fundacje, przybliżyli sobie historię Powstania Warszawskiego. Klasa czwarta obejrzała spektakl lalkowy, a starsi wysłuchali przygotowanych słuchowisk. Podczas projektu młodzież miała możliwość spaceru po wirtualnym Muzeum Powstania Warszawskiego i odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Powstańcy i ludność cywilna Warszawy przedostawali się kanałami z dzielnicy do dzielnicy. Mogła też posłuchać relacji o tym zrywie z perspektywy żyjących wtedy dzieci oraz obejrzeć fragm. filmów: „Miasto'44”, „Czas honoru. Powstanie”. Uczniowie wysłuchali również ścieżki dźwiękowej do filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” i zapoznali się treścią książek dotyczących tego zrywu (poezjami K. K. Baczyńskiego, „Pamiętnikiem z Powstania Warszawskiego” M. Białoszewskiego, „Galopem’44” oraz książką „Kocham Polskę. Elementarz dla dzieci” J. i J. Szarkowskich). Dodatkowo wykonali różne prace plastyczne upamiętniające to wydarzenie. Podsumowaniem projektu było napisanie i wysłanie na stronę internetową https://dumnizpowstancow.pl/dodaj-wpis kilku słów do Powstańców, w których uczniowie mieli wyrazić swoją wdzięczność, uznanie i dumę z postawy walczących w obronie stolicy i Polski.
Klub Szkól UNICEF
Za zorganizowanie szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF otrzymaliśmy podziękowanie.
Akcja historyczna – Dumni z Powstańców – Nieskończona Pamięć
Otrzymaliśmy podziękowanie dla naszej szkoły za udział w akcji historycznej: Dumni z Powstańców – Nieskończona Pamięć.Akcja ta miała na celu upamiętnić 80. Rocznicę Powstania warszawskiego. Powstała z myślą o łączeniu pokoleń i wskazywaniu podobieństw między młodymi ludźmi sprzed 80 lat, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim a tymi, którzy dziś mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego.
Fabryka Talentów
- 48
26 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Fabryki Talentów w Kościelisku. Uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Tworzyli samodzielnie ciasteczka, poprzez wycinanie, jaki i dekorowanie według własnych pomysłów. Dzieci same decydowały o kolorze, czy innych dodatkach, które nadawały masie różne faktury - co stworzyło okazję do świetnej zabawy sensorycznej. Jest to fantastyczne miejsce do rozwijania sprawności fizycznej, kreatywnej zabawy i udziału w twórczych warsztatach edukacyjno-rozrywkowych. Po zakończeniu warsztatów oraz zabaw, dzieci wraz z paniami udały się do kościółka na Krzeptówkach, gdzie odmówili jedną część różańca, a przy pomniku św. Jana Pawła II odśpiewali "Barkę".
Kot w literaturze
Z okazji „Dnia Kota” dzieci z klas I-III oraz z oddziału przedszkolnego zapoznały się z przygodami przesympatycznej Kici Koci. Seria „Kicia Kocia” została zakupiona do naszej biblioteki w ramach pozyskanych funduszy z NPRCz. Autorką jest gdańska pisarka Anita Głowińska. Jej bohaterka to mała, bystra kotka oraz jej przyjaciele. Książeczki o Kici Koci nie tylko bawią, ale także uczą dzieci wielu przydatnych czynności czy zachowań, przez co tak chętnie wybierane są też i przez rodziców. Przygody Kici Koci są świetną rozrywką dla najmłodszych czytelników. Dzieci uwielbiają te książeczki za wyraziste ilustracje, ciekawe przygody i bohaterów, z którymi mogą się łatwo utożsamić. Celem zajęć była promocja czytelnictwa i zachęcanie, zwłaszcza do samodzielnego czytania.
Jesienne spotkanie z Hałabałą
W klasie pierwszej pani Małgorzata Federak i pani Lucyna Hosaniak realizują projekt czytelniczy „Spotkanie z Hałabałą”. Głównym celem realizacji jest chęć wprowadzenia dzieci w świat przyrody, rozbudzenia ich ciekawości przyrodniczej. Postać Hałabały doskonale się do tego nadaje, gdyż mieszka on w lesie i wszystkie przygody dzieją się w tym otoczeniu. Przygody te dzieją się w ciągu całego roku. Jest więc wiosna, lato, jesień zima. Krasnal może towarzyszyć dzieciom przez cały rok szkolny. Drugim ważnym celem jest zainteresowanie dzieci literaturą dziecięcą, tą dawną, książeczką wypożyczoną w bibliotece. Książeczka napisana jest rymującym się tekstem co też sprawia, że dzieci słuchają jej z zaciekawieniem. Projekt stworzy więc możliwość osłuchania dzieci z tekstem zawierającym słownictwo, które obecnie jest rzadko używane, więc wzbogacą swój słownik. Dzieci wysłuchały opowiadania „O krasnalu, o leszczynie i o wieńcu z orzechów”. Główny bohater – sympatyczny i wesoły krasnal mieszkający w dziupli po wiewiórce wybrał się do leszczyny po orzeszki. Niestety przyszedł za późno, leszczyna rozdała swoje orzeszki wiewiórce, myszce leśnej, babie Sabie, jednak na prośbę Hałabały potrząsnęła z całych sił liśćmi i do nóg krasnala spadła ostatnia garść orzeszków. Krasnal Hałabała przypomniał dzieciom jak należy dbać o środowisko i chronić przyrodę. Najmłodsi dowiedzieli się, że gospodarzami lasów są leśnicy, którzy dbają o las oraz dokarmiają zwierzęta leśne w zimie. Wymieniały ptaki, które odleciały do ciepłych krajów, dowiedziały się, że pozostają tylko te, które są odporne na niskie temperatury, ale gdy jest śnieg powinniśmy pamiętać o ich dokarmianiu.
Świętujemy Dzień Życzliwości
- 10
21 listopada to dzień, kiedy bardziej niż zwykle powinniśmy okazywać innym życzliwość, choć tak naprawdę przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. W tym szczególnym dniu cała szkoła włączyła się do promowania takiego zachowania. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Dzieci wykonywały Kartki Życzliwości, które mogły przekazać komu chciały, a najmłodsi drzewko życzliwości. Starsi stworzyli słownik życzliwych wyrazów. Wszyscy zrozumieli, że człowiek życzliwy to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Żeby być człowiekiem życzliwym wystarczy dzielić się z innymi ludźmi uśmiechem i dobrymi słowami.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 16
Nasza szkoła, jak co roku z inicjatywy SU, włączyła się w uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w ramach działań Klubu Szkół Unicef. Była to świetna okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. A są naruszane zwłaszcza w tych państwach, gdzie toczą się działania wojenne. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Nasza szkoła podjęła także wiele działań, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień. Wszyscy mogli przyjść do szkoły ubrani na niebiesko. W każdej klasie odbyły się zajęcia z wychowawcą, na temat respektowania praw dziecka. Obejrzano prezentację o prawach dziecka oraz rozwiązywano quiz. Uczniowie przygotowywali plakaty oraz gazetkę tematyczną. Młodsi uczniowie ilustrowali prawa dziecka oraz wykonywali zadania w klasach.
Akcja charytatywna
- 18
Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował Bal Wszystkich Świętych dla uczniów klas 0-IV. Nasi uczniowie wyglądali bardzo pięknie w strojach przedstawiających ich ulubioną postać Świętego. Imprezę rozpoczęli od zaprezentowania starodawnej pieśni „O Świętej Helenie”. Później każdy przedstawił krótki życiorys swojego Patrona. Była to też okazja do tego, by dzieci przekonały się, że Świętym może zostać każdy, niezależnie od tego, ile wcześniej w życiu „nawywijał” i kim był. Nie zabrakło również bufetu zaopatrzonego w oponki, popcorn, napoje, batoniki i galaretki. Całościowy dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.
,,Droga do szczęścia”
- 11
Dnia 15 listopada 2024 r. do naszej szkoły zawitali aktorzy Teatru Lalek ,,Kukiełka” z Ptaszkowej. Przedstawili naszym uczniom z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-IV bajkę pt. ,,Droga do szczęścia”.
Główni bohaterowie to Babcia i jej przyjaciele: Niteczka, Azorek i owieczka Frania oraz Czarownica. Ta ostatnia okazała się samotną osobą, pragnącą szczęścia za wszelką cenę. Pojawia się też piękny anioł, który nakierowuje Babcię na właściwą drogę. Bajka niosła ważne przesłanie- żeby zawsze dbać o rodzinę i przyjaciół, bo to największy i najcenniejszy skarb. Pięknie wykonane kukiełki, bogata scenografia oraz efekty świetlne spowodowały, iż mali widzowie z zachwytem oglądali tę opowieść. Po zakończonym przedstawieniu dowiedzieli się o sztuce lalkarskiej oraz mogli poruszać pięknymi lalkami wykonanymi ręcznie przez Muzeum Lalki w Pilźnie.
Dziękujemy aktorom za piękne przeżycia i zapraszamy z kolejnymi bajkami.
Gminny Konkurs Plastyczny
- 2
Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Moja zakładka do książki – motyw góralski" gdzie uzyskali miejsca i wyróżnienia. Prace były bardzo piękne, kolorowe oraz kreatywne. Wszystkim uczestnikom i nauczycielom serdecznie gratulujemy.
Nagrody otrzymali:
Łukasz Jurczasiak II miejsce klasa I
Patrycja Gal II miejsce klasa III
Iga Rokicka III miejsce klasa III
Wyróżnienia:
Hubert Król i Nikodem Król z klasy I.
XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
- 12
15 listopada nasza szkoła, kolejny raz wzięła udział w XIV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World MultiplicationTable Day) to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób w postaci gier i zabaw.
Już dzień wcześniej na szkolnym korytarzu pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji oraz kąciki z zagadkami, gdzie każdy uczeń miał możliwość przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Uczennice klasy VI: Nikola oraz Lilka były egzaminatorkami znajomości tabliczki mnożenia. Podczas przerw rozdawały losy z zadaniami „tabliczkowymi”.Uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymali Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia, naklejkę z logo Dnia Tabliczki Mnożenia oraz słodki cukierek.Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali szereg zadań, zagadek oraz łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, szukali tabliczki mnożenia w wykreślankach, grali w gry związane z mnożeniem. Nie zabrakło również zabaw z mnożeniem przy użyciu tablicy interaktywnej na platformach: Word Wall, Matematyczne zoo czy Szalone liczby.W każdej klasie na lekcjach matematyki zostały przeprowadzone egzaminy wyłaniające „Klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia”,do których przystąpili uczniowie z klas IV-VIII.
A oto „Mistrzowie Tabliczki Mnożenia”:
Patrycja Zapotoczna z klasy IV
Zuzanna Czyszczoń z klasy V
Nikola Sproch z klasy VI
Anna Jędraszczak z klasy VII
Adam Wacławiak z klasy VIII
Gratulujemy Mistrzom Tabliczki Mnożenia, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.
2
Program ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY
Historyczna akcja czytelnicza
- 7
Książka kojarzy nam się przede wszystkim z czytaniem baśni, powieści przygodowych, komiksów itp. Zazwyczaj książki historyczne wydają nam się ciężkie, nieciekawe, poważne. Czy ciekawe książki historyczne w ogóle istnieją? Niektórzy z nas mogą nie mieć świadomości, że istnieją powieści historyczne, które są najlepsze i najciekawsze z wydawanych obecnie książek. Po co nam zatem książki historyczne? Otóż to! Książka to narzędzie, przenoszące nas w czasie. Historie w nich zawarte przedstawiają fascynujący świat naszych przodków, mają zainteresować czytelnika czymś niezwykłym, ciekawostkami. Współcześnie pisane książki historyczne są ciekawe, pisane prostym językiem, czasem rubasznym. Dobry autor poprzez wybranie historii, a nie dat, wciąga nas do świata dawnych wydarzeń, czyniąc nas jego uczestnikami. Oddaje klimat epoki, pozwala nam lepiej zrozumieć świat oraz rozbudza naszą ciekawość. Takie książki są w naszej bibliotece i dlatego właśnie uczniowie naszej szkoły wykonali gazetkę promującą czytanie książek historycznych.
Książka z motywem jesiennym w tle.
Dla wszystkich pasjonatów czytania i fotografowania odbył się biblioteczny konkurs fotograficzny. Tematem pracy konkursowej była „Książka z motywem jesiennym w tle”. Komisja miała nie lada orzech do zgryzienia, ale w ocenie prac przeważyła pomysłowość i kreatywność w przedstawieniu tematu. Oto wyniki jesiennej sesji zdjęciowej:
I miejsce – Zuzanna Czyszczoń i Milena Hreśka
II miejsce – Zofia Kapuściak i Damian Hreśka
III miejsce – Martyna Kwiatkowska i Franciszek Kapuściak
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!
Szkoła "Do hymnu"
- 13
Dzień 8 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie klasy I, IV, V i VI recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej
7 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "XII Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża" w dwóch kategoriach. Oddział przedszkolny w kategorii I jako zespół "Krokusiątka" przygotowany przez panią Katarzyną Federak zajął III miejsce, natomiast "Zespół wokalny" przygotowany przez panią Annę Wasilewską w kategorii klas IV-VIII otrzymał wyróżnienie. Serdeczne gratulacje!!
Misie Ratownisie
Nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej. Zachęcamy do pomocy. Pamiętajmy, że dobro powraca.