15 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. W ramach wycieczki edukacyjnej odwiedziliśmy lokalny teatr, gdzie wystawiano spektakle. Młodsza grupa zobaczyła spektakl pt. „ Baśń Królowej Śniegu”. Znakomita gra aktorów sprawiła, że nasi uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili spektakl od początku do końca. Brali w nim także czynny udział poprzez wspólny śpiew z aktorami oraz klaskanie czy odpowiadanie na pytania. Kolorowa scenografia, piękne kostiumy oraz żywiołowe piosenki przyciągały uwagę małych widzów. Magia tego spektaklu sprawiła, że wszyscy uczestnicy z zapartym tchem śledzili losy Kaja i Gerdy. Starsi uczniowie natomiast mieli przyjemność zobaczyć "Opowieść wigilijna" na podstawie słynnego dzieła Charlesa Dickensa. Było to niezapomniane przeżycie, które pozostawiło w młodych widzach głębokie wrażenia i wzbudziło wiele refleksji. Piękna scenografia przeniosła nas w klimat wiktoriańskiego Londynu, a muzyka wprowadzała w świąteczny nastrój. Aktor grający główną rolę znakomicie oddał emocje i ewolucję postaci – od chłodnego i zgorzkniałego starca, po człowieka pełnego życzliwości i ciepła. Wyjazd do teatru był nie tylko doskonałą okazją do obcowania z kulturą, ale także sposobnością do pogłębienia wiedzy literackiej. Spektakl pomógł uczniom lepiej zrozumieć treść lektury i odkryć jej ponadczasowe przesłanie.
Spotkanie z teatrem
- 6
„Mały Mistrz”
Miło nam poinformować, iż uczniowie naszych klas I-III ukończyli udział w Programie „Mały Mistrz”. Program dedykowany był dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz ich nauczycieli Małgorzaty Federak, Katarzyny Kapuściak jak i nauczyciela wychowania fizycznego Krzysztofa Palenik.
Celem Programu było: Zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej.Kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw od najmłodszych lat: krzewienie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, przyzwyczajanie, iż ruch powinien być ważnym aspektem na każdym etapie życia.Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki, legitymacje oraz pamiątkowe dyplomy.
"Magiczna moc bajek" - styczeń
- 6
W styczniu w ramach działań w obrębie Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” zmierzyliśmy się z tematem: „Jesteśmy razem – pomagamy sobie nawzajem”. Przeprowadziliśmy zajęcia teatralno – warsztatowe na temat „Krainy dobrych manier i czarodziejskich słów” z wykorzystaniem teatru kamishibai W trakcie spotkania za sprawą bajki „Ogród dobrych słów”, w którym rosły kwiaty ważnych słów – „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, dzieci dowiedziały się o mocy słów. Okazuje się, że ogród rozkwita tylko wtedy, gdy jest pełen pięknych słów. Pouczająca bajka została przedstawiona techniką kamishibai – teatru obrazkowego. Jest to technika snucia opowieści przy pomocy kart narracyjnych i parawanu kamishibai, który został wykonany przez starszych kolegów. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, jak poprzez słowa rozpoznawać pozytywne i negatywne komunikaty. Rozmawialiśmy także na temat „Niepełnosprawni są wśród nas”. Dzieci wykonały kreatywne kalambury, których tematyką były różne oblicza niepełnosprawności. Wskazywały i nazywały różne rodzaje niepełnosprawności. Dowiedziały się w jaki sposób można pomóc, aby ułatwić życie codzienne niepełnosprawnym: pies przewodnik, podjazd dla niepełnosprawnych, przejście przez ulicę, pomoc w zakupach itd. Z cyklu - Dobranocki z dawnych lat poznały bajkę: „Troskliwe Misie”. Troskliwe Misie mieszkają wysoko w chmurach, gdzie spędzają czas przede wszystkim na zabawie. Jednak zajmują się również opieką nad ludźmi, których oglądają z nieba przez wielki teleskop i zawsze przychodzą im z pomocą. Ich głównym zadaniem jest troszczenie się o innych. Każdy Miś ma inny kolor i posiada swój indywidualny znaczek na brzuszku, symbol rodzaju troskliwości, jaka jest mu przypisana. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z tymi uroczymi Misiami. Ostatnie zadanie dotyczyło zapoznania się z książką Pana Poety „Kaczka, co przebrała miarkę”. Był to wstęp do rozmowy z najmłodszymi o tym, czy piękno to tylko wygląd zewnętrzny? Czy piękno jednak kryje się gdzieś indziej w nas, ludziach? Następnie każdy narysował trzy rzeczy, które lubi w pozostałych dzieciach z wybranej grupy. Dzięki temu odkryli, że jego piękno to nie tylko wygląd, ale także szereg innych wartości, które często są niewidoczne dla oczu.
Biblioteczny Konkurs Plastyczny „Bożonarodzeniowa zakładka do książki”
W grudniowym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem: "Bożonarodzeniowa zakładka do książki". W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z różnych klas, prezentując swoje kreatywne i pomysłowe prace. Tematyka konkursu zachęcała uczestników do połączenia motywów świątecznych z literacką pasją. Komisja konkursowa przyznała dwa I miejsca dla Patrycji Gal i Wiktorii Cholek. II miejsce otrzymała Zuzanna Kusper, III miejsce powędrowało do Martyny Kwiatkowskiej i Natana Możdżenia, a wyróżnienie do Julii Staszel i Zuzanny Czyszczoń. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. Konkurs nie tylko rozwijał umiejętności plastyczne i kreatywność uczniów, ale także przypominał o wartości czytania i zachęcał do odwiedzania biblioteki.
Dzień Babci i Dziadka
- 13
Dnia 16 stycznia 2025r gościliśmy w naszej szkole kochane Babcie i drogich Dziadków. Z okazji ich święta oddział przedszkolny i klasa I przygotowały i przedstawiły jasełka, natomiast klasy II i III przedstawiły krótką inscenizację pt. „Nowoczesność u Babciu i u Dziadka”. Babcie i dziadkowie z dumą obserwowali swoje wnuczęta, które bardzo dużo serca włożyły w to, aby jak najlepiej wyrazić miłość i szacunek do nich. Dzieci przygotowały dla nich różne niespodzianki. Z kolei rodzice zapewnili smaczny poczęstunek. Były to chwilę pełne wzruszeń, uśmiechów. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za obecność, za to, że spędzili ten wyjątkowy dzień razem z nami. Zapraszamy za rok.
Konkurs Jasełek i Grup Kolędniczych
- 10
14 stycznia 2025r. na Sali Widowiskowej w Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu odbył się Gminny Konkurs Jasełek i Grup Kolędniczych. W konkursie w kategorii II (kl. 0-III) udział brały dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z klasą I zajmując II miejsce, dzieci przygotowały pani Katarzyna Federak oraz pani Małgorzata Federak. W kategorii I grup kolędniczych chłopcy z klasy VII zajęli I miejsce jako Grupa Kolędnicza zespołu "Serdocki", którą przygotowała pani Lucyna Hosaniak.Serdeczne gratulacje dla wszystkich, życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie z teatrem
W środę 15 stycznia 2025 roku klasy I-III pojechały do OCK w Jabłonce, gdzie obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Baśń o Królowej Śniegu”. Przygotowany i przedstawiony został przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Znakomita gra aktorów sprawiła, że nasi uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili spektakl od początku do końca. Brali w nim także czynny udział poprzez wspólny śpiew z aktorami oraz klaskanie czy odpowiadanie na pytania. Kolorowa scenografia, piękne kostiumy oraz żywiołowe piosenki przyciągały uwagę małych widzów. Magia tego spektaklu sprawiła, że wszyscy uczestnicy z zapartym tchem śledzili losy Kaja i Gerdy. Zadowoleni i radośni wrócili do zaśnieżonego Podszkla, gdzie dzielili się swymi wrażeniami z młodszymi kolegami.
Wycieczka do Oświęcimia i Brzezinki
- 6
W dniu 8 stycznia uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince. Było to wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło młodzieży zgłębić trudną historię II wojny światowej. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne budynki obozowe, wieże strażnicze oraz bramę z napisem "Arbeit macht frei". Dowiedzieli się o życiu codziennym więźniów, warunkach panujących w obozie oraz o losach konkretnych osób, których historie zostały uwiecznione w muzealnych ekspozycjach. Szczególne poruszenie wywołały projekcje filmowe, sale ze zdjęciami i osobistymi przedmiotami więźniów, takimi jak buty, walizki czy dziecięce zabawki. Ogromne przestrzenie, pozostałości baraków i komór gazowych oraz tory kolejowe, które prowadziły do wnętrza obozu, zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Poznali też, jak wyglądał proces selekcji więźniów po przyjeździe do obozu oraz jak funkcjonował system masowej zagłady. Po zakończeniu zwiedzania mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i przemyśleniami. Wielu z nich mówiło o tym, jak trudne, ale jednocześnie ważne było to doświadczenie. „To miejsce pozwala uświadomić sobie, jak wielkie cierpienie spotkało ludzi w tamtych czasach. Uważam, że każdy powinien tu przyjechać, aby lepiej zrozumieć historię" – powiedziała jedna z uczennic. Wycieczka była również okazją do zastanowienia się nad współczesnymi wartościami i poszanowaniem godności drugiego człowieka. Dzięki takim doświadczeniom młodzież może kształtować swoją wrażliwość na krzywdę innych oraz rozwijać poczucie odpowiedzialności za budowanie lepszego świata.
Praca twórcza naszych uczniów
9 stycznia w Szkole Podstawowej Piekielniku odbyło się uroczyste rozdanie nagród za udział w konkursach związanych z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Rozdanie nagród to nie tylko moment docenienia talentów, ale również okazja do wspólnego celebrowania sztuki i inspiracji. Tegoroczna edycja potwierdziła, że twórczość odgrywa ważną rolę w życiu społecznym, a młodzi artyści są pełni pasji i potencjału. Wśród nagrodzonych artystów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. I tak w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego” w kategorii klas 0-III wyróżnienie zdobyła Nikola Ledworuch z klasy II. A w kategorii klas IV-VIII: I miejsce uzyskał Martyna Kwiatkowska i III miejsce Aleksandra Hosaniak. Obie z klasy V.
W Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Żywa okładka” wyróżnienie powędrowało do Nikoli Sproch z klasy VI. Natomiast w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Kreatywnie z Kornelem” w kategorii klas VII-VIII: III miejsce zdobyła Anna Jędraszczak z klasy VII. Gratulujemy!!!!
Realizacja szkolnych projektów z wykorzystaniem drukarki 3D.
- 22
Na wyposażeniu naszej szkoły znajduję się drukarka 3D, dzięki której uczniowie podczas zajęć techniki mają możliwość tworzenia projektów przestrzennych. Przy pomocy tej drukarki przygotowujemy różne elementy do naszych projektów. Tym razem zrealizowaliśmy wydruki foremek aniołka i śnieżynki do wypieków pierniczków, które posłużyły jako piękne ozdoby. Dzięki wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii, nasze prace nabierają unikalnego charakteru i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników projektu. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami lukrowali i ozdabiali pachnące pierniczki by potem mogły zawisnąć na szkolnej choince.
ZIMOWISKO 2025